18 maja 2024 r. w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii WUM odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Logopedii Klinicznej. Wydarzenie zgromadziło 140 specjalistów, naukowców, praktyków klinicznych i innych słuchaczy z dziedziny logopedii i medycyny. Uroczystego otwarcia dokonali Jego Magnificencja Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego- Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong oraz Prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego ds. kształcenia na kierunkach: lekarsko-dentystycznym w języku angielskim i logopedii ogólnej i klinicznej oraz współpracy z zagranicą- Prof. dr hab. n. med. Ewa Czochrowska.
Do głównych punktów Konferencji należały panele specjalistyczne poświęcone praktycznym aspektom logopedii klinicznej. Omawiano najnowsze badania, walidacje metod diagnostycznych, prace zespołów eksperckich oraz skuteczne strategie diagnostyczne i terapeutyczne wykorzystywane w praktyce klinicznej logopedów w Polsce i na świecie. Tematyka wystąpień dotyczyła pracy klinicznej w oddziałach neonatologicznych i patologii noworodka, otorynolaryngologicznych, neurologicznych, rehabilitacyjnych czy onkologicznych. Ponadto, przeprowadzony był panel wystąpień sponsorskich, które były bezpośrednio związane z praktyką logopedyczną.
Istotną częścią Wydarzenia w kontekście przyszłości logopedii w ochronie zdrowia były obrady Okrągłego Stołu. Uczestnicy (Goście honorowi, konsultanci w dziedzinie ochrony zdrowia neurologopedii, specjaliści, lekarze) dyskutowali na temat konieczności wliczenia logopedów do grupy zawodów medycznych, zmiany kształcenia podyplomowego, wprowadzenia studiów pięcioletnich magisterskich, możliwości podejmowania zatrudnienia w ochronie zdrowia dopiero po uzyskaniu tytułu magistra; konieczności ustawowego uregulowania zawodu logopedy i przypisania mu specyficznych, specjalistycznych dla tego zawodu kompetencji zawodowych diagnostycznych i terapeutycznych; konieczności tworzenia i publikacji ogólnopolskich wytycznych, dotyczących różnych zagadnień klinicznych, a także szybkiej zmiany nieaktualnych procedur z koszyka świadczeń gwarantowanych oraz stworzenia nowych procedur, niezbędnych do tego, żeby w sposób zgodny z przyjętymi normami w Europie i na świecie udzielać świadczeń zdrowotnych z zakresu logopedii w placówkach ochrony zdrowia w Polsce. Ważnym problemem było również nieuprawnione posługiwanie się tytułem neurologopedy, zarezerwowanym dla osób, które ukończyły specjalizację w dziedzinie ochrony zdrowia Neurologopedii przy CMKP i zdały państwowy egzamin specjalizacyjny w CEM, uzyskując dyplom specjalisty, przez osoby po nieuregulowanych studiach o nazwie „Neurologopedia” prowadzonych często przez uczelnie bez żadnego zaplecza klinicznego, po których absolwent dostaje jedynie zaświadczenie o ukończeniu studiów podyplomowych i nie uzyskuje żadnego tytułu zawodowego.
Konferencja była ważnym wydarzeniem naukowo-szkoleniowym, które umożliwiło wymianę wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk, zgodnych z medycyną opartą na dowodach w dziedzinie logopedii.
Zachęcamy również do obejrzenia nagrań z Konferencji, zamieszczonych na platformie YouTube z myślą o szerzeniu w środowisku medycznym wiedzy na temat zakresów działalności logopedów klinicznych: https://www.youtube.com/@OKLogopediiKlinicznej.
Współorganizatorami I Ogólnopolskiej Konferencji Logopedii Klinicznej byli: Klinika Neurologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedra i Klinika Otorynolaryngołogii, Chirurgii Głowy i Szyi Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenie Wspierania Laryngologii.
Patronatu Honorowego udzielili: JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskie Towarzystwo Logopedii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Ortodontyczne i Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi.
Do Komitetu Honorowego Konferencji należeli: Minister Zdrowia, JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prof. dr hab. n. med. Izabela Domitrz- Kierownik Kliniki Neurologii Wydziału Lekarsko- Stomatologicznego WUM, Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk- Kierownik Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Wydziału Lekarskiego WUM.
Sponsorami Konferencji zostały firmy: Nuk Medic Pro, Medicus, Nutricia z Grupy Danone, Advanced Bionics oraz Oticon i Audika.